25 آذر 1397

بازدید دانش‌آموزان پایه ششم دبستان دخترانه حضرت مجتبی (ع) از موزه سلامت

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: دبستان دخترانه حضرت مجتبی(ع)   /  رتبه دهید:

بازدید دانش‌آموزان پایه ششم دبستان دخترانه حضرت مجتبی (ع) از موزه سلامت

مصرف دخانیات به عنوان یکی از عوامل پرخطر و افزایش دهنده بار کلی بیماریها در دنیا به ویژه در ارتباط با بیماریهای مزمن و غیر واگیری چون بیماریهای قلبی - عروقی، تنفسی، سرطان و سکته مغزی مطرح است. سیگار کشیدن و تداوم مصرف آن اغلب ناشی از باورهای غلطی است که در جامعه رواج پیدا کرده است. مطالعه‌های متعدد نشان می‌دهد شروع مصرف سیگار با مصرف سیگار در جمع دوستان نزدیک، سطح اجتماعی و اقتصادی والدین و عوامل محیطی بستگی دارد.
جهت آشنایی و اگاهی بیشتر دانش‌آموزان پایه ششم با دخانیات و مضرات آن از موزه سلامت بازدید به عمل آمد. در ابتدا عزت آبادی رئیس موزه، دانش‌آموزان را به دو گروه تقسیم کرد. برای یک گروه از دانش‌آموزان در سالن فیلم‌های آموزشی مرتبط با دخانیات پخش شد و برای گروه دیگر قسمت‌های مختلف موزه را توضیح داد.
در یک قسمت موزه یک سیگار باز شده وجود داشت که مواد به کار رفته در آن را نشان می‌داد. در قسمت دیگر موزه، اعضای مختلف بدن وجود داشت که توسط سیگار کشیدن و قلیان مورد آسیب واقع می‌شدند.
برخی از مواردی که رییس موزه بدان اشاره کرد بدین شرح است:
این طرز فکر که ضرر سیگار از قلیان بیشتر است، اشتباه بوده بلکه ضرر قلیان 40 برابر بیشتر از سیگار می‌باشد. سیگار و قلیان کشیدن ریه‌ها را به عنوان اولین عضو از بدن درگیر می‌کند. در اثر مصرف زیاد دخانیات قلب و مغز هم درگیر می‌شوند. در افرادی که درگیر مصرف دخانیات هستند، حس چشایی از بین می‌رود. گاهی اوقات خون رسانی به قسمت‌های تحتانی مانند انگشتان دست و پا صورت نمی‌گیرد و باعث کبودی این قسمت‌ها می‌شود و در صورت عدم ترک مصرف دخانیات منجر به قطع عضو می‌شود. اینکه گفته می‌شود تنباکو عطری کاملا طبیعی می‌باشد نادرست بوده و اسانس میوه‌ها که به صورت اسپری می‌باشد به تنباکو زده می‌شود. مصرف دخانیات در مرحله اول باعث صدمه به خود فرد و سپس به خانواده اش می‌شود. چون این افراد 30 درصد به خودشان و 70 درصد به اطرافیانشان آسیب می‌رسانند. این افراد از لحاظ اقتصادی و عاطفی دچار مشکل می‌شوند.
 
 
 
 
 
 
 

تعداد مشاهده (141)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "بازدید دانش‌آموزان پایه ششم دبستان دخترانه حضرت مجتبی (ع) از موزه سلامت"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت